BIKEWORLD.PL: Giant Contend AR 2 to coś więcej niż tylko szosa!

piątek, 27 marca 2020

Produkt

Portal BIKEWORLD.PL opublikował test modelu Contend AR 2 z kolekcji 2020. Ten all-rounder jest następcą legendarnego modelu AnyRoad. Łączy w sobie cechy komfortowej szosy enduance, z wszechstronnością i wielozadaniowością, które odkryjemy dopiero podczas jazdy poza asfaltem.

Testowany model jest wyposażony w aluminiową ramę ze stopu ALUXX, karbonowy widelec wykonany w technologii Advenced, sztywne osie kół, towarzyszące hamulcom tarczowym oraz poprawiającą komfort jazdy sztycę D-Fuse z włókna węglowego wraz z zintegrowanym zaciskiem. Seryjnie zamontowano opony bezdętkowe o szerokości 32c, zaś napęd to szosowa grupa Shimano Tiagra z konfiguracją biegów 2x10. Tyle suchych faktów, ale jakie są wrażenia z jazdy?

"W pierwszym kontakcie Contend AR 2 jawi się przede wszystkim jako komfortowa szosówko-szutrówka, o czym przypomina stosunkowo wyprostowana na tym rowerze pozycja. Dlatego może okazać się strzałem w 10 w przypadku osób, które nie poszukują typowo wyścigowych wrażeń, natomiast chcą mieć szybki rower do jazdy w różnym stylu."

"Contend AR prowadzi się stabilnie, tak jak przystało na rower endurance z potencjałem do jazdy poza asfaltem. W dobrym prowadzeniu na dużych prędkościach czuć wsparcie zastosowania sztywnych osi kół i generalnej, sporej sztywności bocznej ramy. W poczuciu pewności prowadzenia i kontroli nad rowerem wspierają nas hamulce tarczowe – działają równie pewnie w każdych warunkach, w każdym terenie i idealnie wpisują się w charakter roweru. Podobnie jak szerokie opony i generalnie spore prześwity w widelcach. Te fabrycznie zamontowane gumy przypominają, że Contend AR jest seryjnie jednak bardziej szosówką – 32 c pozwala na zjechanie w teren, ale dopiero szersza opona pozwoli traktować bohatera tego tekstu jako szutrówkę."

"Contend AR 2 ufundował nam pozytywne zaskoczenie, jakiego dawno nie mieliśmy okazji doświadczyć – owszem spodziewaliśmy się spotkania z uniwersalną szosą, ale nie przewidzieliśmy kilku cech bohatera tego materiału. Po pierwsze zatem all-rounder Gianta zaskakująco sprawnie przyspiesza i jest po prostu modelem dość szybkim, chociaż wyścigi nie są wcale jego głównym środowiskiem bytowania. Po drugie – zaskoczył nas stopień komfortu, jaki Giant osiągnął tu pomimo tego, że mamy przecież do czynienia z ramą aluminiową. Contend AR bardzo dzielnie radzi sobie z absorbowaniem drgań, w czym zasługę ma carbonowa sztyca D-Fuse i szerokie opony. Ten ostatni element rzutuje oczywiście na cały charakter Contenda AR – jeśli gravele mają w sobie pierwiastek szosy, to Contend AR ma w sobie pierwiastek szutrówki, który można dodatkowo rozbudować (do pełnoprawnych wymiarów) za sprawą sporej pojemności opon ramy i widelca. Contend AR 2 to model wielozadaniowy i tylko od przyszłego właściciela zależeć będzie, w jakim środowisku odnajdzie się najlepiej – może to być szosa, może być to gravel, może być w końcu rower przygodowy, towarzysz bikepackingowych włóczęg czy całkiem prozaicznych dojazdów do pracy."

Całość artykułu przygotowanego przez portal BIKEWORLD.PL można znaleźć tutaj.

Specyfikacja modelu Contend AR 2: https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-ar-2-2020.

Udostępnij